Archiv - akce školy > šk. rok 2008/09


Staráme se o památník
(29. 9. - 3. 10. 2008) [ fotky ]

Naše škola se stará o památník, který se nachází u Archivu města Ostravy v Přívoze. I letos jsme zde položili kytičku na počest památce umučených v letech 1939-1945.


Máme vánoční stromek
(12. 12. 2008) [ fotky ]

Na Masarykově náměstí máme vánoční stromeček! Běžte se na něj podívat – vystavený bude až do 23.12. Na přípravě ozdob se podílely páté, šesté a sedmé třídy a s děvčaty z 9.A třídy jsme jej nazdobily.


Sedmáci předškolákům
(4. 12. 2008) 

Dne 4. prosince 2008 uspořádali žáci 7.A divadelní představení pro předškolní děti. Prosinec je totiž pro předškolní děti ve znamení pohádky "Perníková chaloupka". Žáci si pohádku nacvičili anglicky i česky a také si sami vyrobili kulisy. Pohádka se dětem moc líbila. Když se k tomu přidaly písničky a hry, byly děti velmi nadšené. Malé děti naopak ukázaly, co se od září naučily ony. A nebylo toho málo. Atmosféra byla příjemná a čas utekl jako voda. Při loučení se děti dohodly, že jim opět něco zahrají.

vs

Jak k nám přišel Mikuláš
(5. 12. 2008) [ fotky ]

Ani letos na nás nezapomněl, v doprovodu čerta a anděla navštívil ty nejmenší žáky naší školy. Čert naháněl hrůzu a vyhrožoval, že si některé děti odnese do pekla, ale naštěstí Mikuláš s andělem všechny ochránili a všechny děti (i nezbedníci) nám ve škole zůstaly. Nakonec si Mikuláš vyslechl spoustu krásných básniček a písniček a všechny děti odměnil.


Deváťáci hráli pohádky
(9. 12. 2008) [ fotky ]

Velcí malým. S úspěchem se setkala akce, kdy si žáci devátého ročníku v hodinách cizích jazyků připravili a secvičili loutkové pohádky. Pohádky O červené Karkulce a O zvířátkách zahráli našim nejmenším žákům v nultých ročnících. Radost udělali nejen malým dětem, ale určitě i sobě.

vaz

Florbalový turnaj
(10. 12. 2008) [ fotky ]

Ani sportovní činnost a měření sil s jinými školami nezůstávají na naší škole pozadu. V prosinci se kupříkladu naše družstvo chlapců zůčastnilo turnaje ostravských základek ve florbale. Sice naši reprezentanti nevyhráli, ale vrátili se spokojeni - a o to přece jde především!

vk

Vánoční turnaj v ringu
(15. 12. 2008) [ fotky ]

V pondělí 15.12. 2008 se uskutečnil již tradiční vánoční turnaj v ringu. V tělocvičně si zahráli všichni žáci druhého stupně. Pan učitel Roman Mrázek bedlivě dohlížel na pravidla a žáci bojovali ze všech sil. Nejvíce překvapila děvčata z deváté třídy, která porazila nejedno sebevědomé chlapecké mužstvo. Vítězové byli odměněni drobnými cenami a hlavně možností zapsat svá jména na putovní pohár.

Vítězné mužstvo: Lukáš Pavličko, Jakub Hajek, Daniel Štefkovič

2. místo: Michaela Bobková, Kateřina Hanáková, Marie Hesková

3.místo: Denisa Bedrlíková, Lenka Slišková, Nikola Kroščenová
an

Vánoce v tělocviku
(16. 12. 2008) [ fotky ]

V úterý 16. prosince se naše škola rozhodla výuku oživit projektovým dnem. A že se blížily vánoce, rozhodli jsme se, jak jinak, tento vyučovací den věnovat právě tomuto svátku. A tak se vánoční témata probírala ve všech předmětech od nulky a jedničky až po devítku. O narození Ježíška se vykládalo v češtině i dějepise, v zeměpise se zaměřila výuka na Svatou zemi, v matematice se počítaly příklady s dárky, svíčkami nebo se sobím spřežením...

A stranou nemohl samozřejmě zůstat ani tělocvik. Někdo si řekne, jak tam dostat vánoce? Snadno a jednoduše! Jak můžete vidět na fotkách, děvčata z devítky s balóny nacvičují vánoční stromek s baňkami, pak trénují správné prolézání komínem alá Santa Klaus a nakonec zkoušejí udělat ten nejhezčí a nejrovnější vánoční stromek na žíněnce. Že se jim to povedlo?

rm

Vánoční akademie
(17. 12. 2008) [ fotky ]

Blížící se konec kalendářního roku poznamenává každého z nás, především však děti. Ty naše od přípravného ročníku po 9. třídu nevyjímaje...
Víc než měsíc se učitelé i děti naší školy připravují na každoroční VÁNOČNÍ AKADEMII, která je příjemnou předzvěstí nejkrásnějších svátků roku – Vánoc.
Tělocvična ožívá vánoční výzdobou, ze tříd je slyšet zpěv vánočních písní, v kroužcích se tvoří vánoční výrobky...
17. prosince se tělocvična školy zaplnila žáky a zaměstnanci školy, rodiči i hosty – paní Mgr. Věrou Kuchařovou, vedoucí odboru školství z úřadu MěOb Mor. Ostrava a Přívoz a panem Tomášem Kuřecem, místostarostou obce.
Vánoční kulturní pásmo andílků a čertíků v podání našich nejmenších – dětí z estetického přípravného a prvního ročníku, pod vedením p.učitelek a asistentek I. Ondrové, R. Zemanové, V. Dunkové a B. Myškové jako vždy rozveselilo všechny přítomné. Společný zpěv vánočních písní zněl ze všech stran tělocvičny. Za doprovodu kytary pana učitele Taraby jsme si zazpívali Tichou noc v češtině i romštině. Temperamentní romské tance žáků z tanečního kroužku pod vedením p. asistentky R. Pollákové rozhýbaly všechny přítomné a ti nešetřili bouřlivým potleskem.
Paní učitelka D. Mandelíková, která slovem provázela celou akademii, neopomněla pozvat všechny ke tradiční výstavce vánočních dárečků, svícnů, pozvánek... vše výrobků žáků naší školy a paní učitelek J. Šiškové a M. Skupinové.
Možná se stane tradicí i vynikající zelňačka pana asistenta J. Myšky. Mnohé děti se ostýchaly, avšak je pravdou, že během hodiny se třicetilitrový hrnec zelňačky vyprázdnil – chutnalo hostům i rodičům.
Velký dík patří rovněž p.učitelce D. Ondrisové za vánoční výzdobu tělocvičny a všem, kteří se zasloužili o zdárný chod celého dopoledne.
Vánoce jsou dny lásky, rozjímání, tolerance a bylo to cítit na každém kroku i v tento den VÁNOČNÍ AKADEMIE...

ivon

Projektový den
(11. 2. 2009) 

Novinkou letošního školního roku je projektový den. Ten únorový byl věnován rodině. Vyučující si ve svých předmětech upravili hodiny tak, aby co nejvíce odpovídaly tématu. A tak třeba v chemii si vyzkoušeli žáci "rodinnou" spolupráci ve dvojici chlapec - dívka, v zeměpise se plánovala rodinná dovolená k moři, v dějepise byla řeč na téma rodina v minulosti...

A v informatice? Tam přišly na řadu projekty o slavných rodinách z televizních seriálů. Pokud chcete vidět výsledek, klikněte na některé z výtvorů:

Simpsonovi 1

Simpsonovi 2

Simpsonovi 3

Addamsovi

rk

Lyžování v parku
(27. 2. 2009) [ fotky ]

Letošní bohaté sněhové nadílky využili i žáci naší školy. Deváťáci pod vedením pana učitele Mrázka vyrazili do nedalekého Komenského sadů, aby tam pojezdili v rámci tělesné výchovy na běžkách. Jednu chvíli to už vypadalo na zrušení, to když se z oblohy místo sněhu začal snášet déšt, ale nakonec se počasí umoudřilo a mohlo se jít na věc!

A protože pro mnohé to bylo první seznámení s "čertovskými prkýnky", není divu, že o pády a nejrůznější veselé situace nebyla nouze. Ostatně, posuďte podle fotek sami.

rk

Turnaj v pingpongu
(9. 3. 2009) [ fotky ]

Nejen fotbal, florbal nebo ringo se hraje na naší škole - populární je také stolní tenis. Turnaj v pingpongu se konal v pondělí 9. března a zúčastnily se ho takřka dvě desítky žáků 2. stupně. Pod bdělým okem pana učitele Myšky bojovaly o vítězství dvě kategorie: šestky a sedmičky v prvé a osmičky s devítkami ve druhé. A ti nejlepší? Václav Růžička ze 7.A a Marek Tokar z 8.A. Gratulujeme!

vk

Dámy v kloboucích
(15. 3. 2009) [ fotky ]

Ke krásné mladé dámě patří samozřejmě klobouk - a na naší škole je takových krásných mladých dam habaděj. Proto deváťačky neváhaly a pod vedením paní učitelky Šiškové se rozhodly si tyto pokrývky hlavy vyrobit samy. Stačily jim k tomu pestrobarevné papíry, nůžky, lepidlo či provázky. Vznikly nejroztodivnější módní kreace, které si vyzkoušely přímo na sobě.

Krásné, že? Ale na venkovní nošení to přece jen není, a tak jejich výtvory zamířily na jednu ze školních stěn - nyní zdobí tu v prvním patře.

vk

Najdi, co neznáš
(19. 3. 2009) 

Žáci z osmiček a devítek, kteří v letošním roce navštěvují volitelný předmět Informatika, se od 19. ledna 2009 zapojili do vědomostní soutěže NAJDI, CO NEZNÁŠ. Organizátorem soutěže je portál Seznam.cz. Nakonec jsme sice skončili v poli poražených, ale zkušenosti - a o ty šlo na prvním místě! - jsou k nezaplacení a určitě se budou v životě hodit.

No a soutěž? Bude i v příštím roce a to už se nenecháme nachytat na hloupých chybách. Takže, favorité, třeste se! Zúčastníme se stoprocentně!

Jo, a pokud byste se chtěli mrknout na bližší informace, tak jsou ZDE!

KrisRo

Junioři u seniorů
(6. 3. 2009) [ fotky ]

Naši nejmenší samozřejmě vedle učení se písmenkům a číslicím nezapomínají ani na dříve narozené spoluobčany. Dne 6. března navštívili žáčci 1.B domov důchodců na Kamenci na Slezské Ostravě. Babičkám a dědečkům se vystoupení velice líbilo, program se povedl a po vystoupení si ještě děti s babičkami povídaly.

Děti dostaly za vystoupení dobré oplatky, které jim moc chutnaly.

dp

Na návštěvě u hasičů
(24. 3. 2009) [ fotky ]

Kdo? Druhé třídy. Kde? Městská základna hasičského záchranného sboru na Fifejdách. A proč? Samozřejmě proto, aby si děti mohly udělat lepší představu, o čem se to v prvouce učí: o ohni a o tom, že je dobrý sluha, ale špatný pán, o tom, co se může stát, když si budou hrát se zápalkami nebo hořícími kamny, co se děje, když se zavolá na linku 150...

Žáčci byli samozřejmě zvědavi na techniku, se kterou hasiči pracují, nejraději by všechno prolezli, vyzkoušeli, na všechno se vyptali. Však taky měli krotitelé červených kohoutů co dělat, aby ukojili jejich zvědavost! A že se děckám na hasičské základně líbilo, to je i jasně vidět z fotek!

kv

Školní pěvecká soutěž
(28. 3. 2009) [ fotky ]

Dne 26. 3. 2009 se na vesele vyzdobené chodbě před družinou konala soutěž ve zpěvu pro 1. stupen naší školy.

Děti od 1. do 5. tříd zpívaly na mikrofon libovolně zvolenou písničku a tři členové poroty z řad učitelů a asistentů hodnotili jejich vystoupení body od 1 do 5. Nejprve jsme si všichni zazpívali a rozhýbali se s kytarou a ze soutěžících tréma brzy spadla. Paní ředitelka přispěla na koupi pěkných odměn.

Soutěžilo se v 1. kategorii 1. a 2. ročník, 2. kategorie 3., 4. a 5.ročník. V 1. kategorii se na 1. místě umístila Adriana Kroščenová z 1.A se 14 body, 2. místo obsadila Petra Mižigarová ze 2.A s 12 body a 3. místo Míša Rácová z 1.A s 11 body. Ve 2. kategorii podal nejlepší výkon a vůbec nejvyšší počet bodů nasbíral Dalibor Gregor z 5.B s 15 body, na 2. místě skončila Kristýna Marcinková ze 4.A se 14 body a 3. místo obsadil Patrik Dzurko s 11 body.

Porota, soutěžící i diváci z řad spolužáků a některých rodičů odešli s pocitem příjemně strávené dopolední hodinky a výherci navíc ještě s pěknými dárky. Dalibor Gregor - 1. místo a Kristýna Marcinková - 2. místo ve 2. kategorii postou- pili do meziškolní soutěže „Zpíváme s Gajdošíkem“ na ZŠ Gajdošova 21. 4. 2009.

Paní učitelka Mgr. Hana Pražáková se svými dětmi 3.B děkuje všem, kdo se zúčastnili a také pomohli s organizací soutěže.

kv

Soutěž o Foglarovi
(12. 4. 2009) [ fotky ]

Pobočka městské knihovny v Přívoze ve spolupráci s vyznavači Jaroslava Foglara připravila soutěž o tomto slavném spisovateli pro děti a mládež. Navazovala na výstavu, kterou viděla téměř celá naše škola, hlavně druhý stupeň. Mezi žáky 6. až 9. tříd jsme pak vybrali trojici, která nás reprezentovala na vědomostní soutěži. Byli to Jakub Hajek a Dan Štefkovič z 9.A a Dominik Kořínek ze 7.A.

V klání o životě a díle Jaroslava Foglara alias Jestřába, jak zněla jeho skautská přezdívka, sice nevyhráli, ale to ani nebylo smyslem. Hlavně že se dozvěděli řadu nového a třeba to v nich podnítilo zájem o jeho knihy.

kv

Díky za pomoc
(23. 4. 2009) [ fotky ]

Chtěla bych poděkovat baseballovému oddílu Arrows Ostrava za zapůjčení dresů a svému synovi Tomovi za zapůjčení baseballového náčiní na naši školní módní přehlídku.
Ivon

Dvojky v knihovně
(27. 4. 2009) 

Co se v mládí naučíš... A tak jsme se s druháky z áčka i béčka vypravili na návštěvu do knihovny. Co bylo naším cílem? Aby se děti seznámily s prostředím knihovny i s autory knížek, hlavně pohádek.

Žáčci také mohli využít pohostinnosti společenské místnosti a prolistovat si vystavené časopisy a prohlédnout knížky. Že se nám tam všem moc líbilo, to snad ani není třeba zdůrazňovat.

br

Den Země ve IV.A
(27. 4. 2009) [ fotky ]

A tak vypadal projektový den " Den Země" ve IV.A.

V českém jazyce jsme určovali u podstatných jmen vzory, která se týkala právě tohoto dne, jako např. ovzduší, člověk, Země, odpad, příroda, mír,.....aj.

V matematice jsme počítali obsahy ploch, kde se vysazovaly stromky / tzv.školky/, obsahy polí, kde se pěstovala zelenina s biologickým hnojením...,atd.

Ve výtvarné výchově jsme malovali plakáty pro podporu tohoto dne a v přírodovědě jsme "třídili" odpad.

Došlo i na hry.Hráli jsme například piškvorky s vršky od PETek, hádali jsme hádanky a zapojovali jsme i svou paměť, při hře, kdy jsme v prostoru hledali a museli si zapamatovat, co nejvíce předmětů, které bychom mohli recyklovat dle druhu. Teprve na závěr dne jsme pochopili, že jsme se vlastně mnohé naučili. Akorát jinou formou, než jsme zvyklí.

ča

Den Země v informatice
(28. 4. 2009) 

Také v informatice nezůstalo téma dne Země stranou. A jak se s tím žáci 2. stupně vypořádali? O tom se můžete sami přesvědčit, když kliknete na níže uvedené odkazy. Ukáže se vám powerpointová prezentace věnovaná ohroženým druhům zvířat.

Takže neváhejte a klikněte SEM, TU a ZDE!

vk

Kurz první pomoci
(18. 5. 2009) [ fotky ]

Co to? Že by paní učitelky sportovaly a toto byly následky jejich pohybové aktivity? Kdepak! To se jen zodpovědně připravovaly, kdyby náhodou bylo potřeba jejich odborné zdravotní pomoci. A co víc - obětovaly tomu své volno a školily se o víkendu!

vk

Den matek – besídka estetických tříd
(20. 5. 2009) [ fotky ]

Tak jsme se konečně dočkali... to několikadenní nacvičování písniček, básniček a tanečků bylo u cíle. Ráno jsme nachystali vše potřebné – lavičky pro maminky, nástroje pro děti a paní učitelky, lucerničky pro děti, mašličky pro holčičky, klobouky pro kluky.

Děti byly nedočkavé a pořád se ptaly, kdy už maminky přijdou. S první maminkou ve dveřích napětí ještě víc rostlo... jen nic nepokazit... Děti očima sledovaly každého příchozího – vždyť maminka slíbila, že určitě přijde... Nakonec se dočkaly všech svých nejmilejších a mohli jsme začít.

Skvělá akustika naší školní chodby ještě víc podkreslila tu nádhernou atmosféru celé besídky. Dojemné básničky, střídání českých a romských písní a country tance jen potvrdily, že naše děti daly do všeho celé své srdíčko. Maminky, babičky, tatínkové a vlastně všichni přítomní odměnili děti velkým potleskem.

Na mnoha tvářích se objevily slzy dojetí. A co teprve, když se děti rozběhly ke svým maminkám s přáním a velikou pusou na tvářičku...

ivon

Módní přehlídka
(24. 5. 2009) [ fotky ]

Páteční dopoledne patřilo našim mladým a nadějným modelkám Denisám, Dianě, Simoně, Míši a modelu Patrikovi. Pod vedením pedagogické a sistentky Vierky Dunkové a za komentování Dany Mandelíkové zvládli svou první veřejnou módní přehlídku na jedničku.

Postupně nám předvedli kolekci značkových riflí a triček, sportovního oblečení, baseballových dresů, pyžam a jako bonbónek nakonec byla přehlídka večerních šatů.

Zpestřením celého programu bylo vystoupení dětí z dramatického kroužku a promenáda v šatech našich nejmenších modelek Barušky a Verunky.

ivon

Spinákl
(27. 5. 2009) [ fotky ]

Pod tímto tajuplným názvem se skrývá Sportovní a intelektuální klání žáků základních škol "centrálního" ostravského obvodu, tedy základek z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Konalo se v závěru května hlavně na hřištích ZŠ Ostrčilova a ZŠ Zelená, i když stranou nezůstaly i další školy. Většina z nich vyslala své reprezentanty, kteří hájili školní barvy v atletice, fotbalu, stolním tenise či malování.

Stranou jsme nezůstali ani my. Také jsme vyslali ty nejlepší z nejlepších, byť v množstvím odpovídajícím velikosti naší školy. Postavili jsme dva týmy v kopané, obsadili většinu atletických kategorií, lae úspěch jsme zaznamenali hlavně díky Patrikovi Holubovi v stolním tenise a díky Patriku Bandym a Simoně Leškové v malování. V obou případech šlo o 3. místa. Gratulujeme a všem děkujeme za reprezentaci a nasazení, které do toho dali.

vk

Nohejbal
(1. 6. 2009) [ fotky ]

První červen je svátkem dětí, a tak ani naše škola nemohla zůstat stranou. Co se v tento pondělek událo? Většina tříd druhého stupně vyrazila do zoologické zahrady, ale sportuchtiví měli možnost vyžití i přímo v areálu školy. Pan učitel Myška zde totiž pořádal turnaj v nohejbale.

Zpočátku bylo třeba nahlásit "mančafty", rozlosovat turnaj, vysvětlit pravidla i vyzkoušet hru přes síť v praxi - většina účastníků totiž takovýto sport hrála poprvé v životě. A pak už se šlo ostře na věc! A kdo se radoval nejvíc? První místo senzačně vyválčilo trio Nikolas Kroščen (8.A), David Ščuka a Štefan Virág (oba 6.A), na druhé příčce skončili Filip Solčán (7.A), Lukáš Rác a Patrik Holub (6.B) a třetí byli favorité z devítky Jakub Hajek, Dan Štefkovič a Lukáš Pavličko.

vk

Osmička v nulce
(2. 6. 2009) [ fotky ]

Kdopak chodí na naši školu? Na jedné straně žáčci pětiletí, na straně druhé ti nejstarší mají skoro sedmnáct let. Jo, jo, je to fakt a žádný překlep, věkový rozdíl mezi těmi nejstaršími a nejmladšími je na základku "závratných" dvanáct let. A tak aby se oba věkové póly lépe poznaly, vypravili se osmáci v hodině rodinné výchovy do nulky. Krásně jim to sedělo (alespoň osmákům) do učebních plánů, kde se probírají mezigenerační vztahy, soužití starších s mladšími, péče o děti i mladší sourozence atd.

Takže jedno červnové ráno stála skupinka osmáků ve dveřích nulťáčků a nesměle nakukovala dovnitř. To byste nevěřili, jak jinak suverénní borci se dokázali stydět, zatímco předškoláci je v přirozenosti a bezprostřednosti hravě strčili do kapsy. Situaci zachraňoval Nikolas Kandráč, který vzal do ruky kytaru a zahrál pár písniček. Pak ještě osmáci předvedli scénku jak ze života, na které ti malí měli poznávat, kdo je hodný a kdo ne - týkalo se to kouření a nabízení cigaret a bylo to fakt jako ze života. No a nakonec si na chodbě zahráli zájemci ještě jednu hru a to už zvonilo a osmička se vracela zpět na svou budovu. Takže zase někdy příště!

vk

Čtvrtá A a Pátá B
(4. 6. 2009) [ fotky ]

DEN DĚTÍ jsme oslavili výletem do největšího hornického muzea v ČR na úpatí vrchu Landek. Viděli jsme exponáty zachycují lidské aktivity od doby kamenné v podobě mamuta, obydlí a postavy pračlověka, přes rozmach těžby průmyslovou architekturou, až po důlní techniku 20. století.Tyto ukázky těžké moderní hornické techniky (těžební stroje, kombajny, důlní lokomotivy atd.)jsou dostupné i dětem k lezení, což jsme si nenechali samozřejmě ujít.

Ve zvláštní budově jsou k vidění hornické umývárny a typické řetízkové šatny. Výlet nebyl jen dárkem k našemu svátku, ale také ziskem vědomostí, jak nebyla snadná práce horníků v 19. století a jak blízko naší školy se nachází národní přírodní památka a světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

IV.A +V.B

ms

Ochrana člověka
(19. 6. 2009) [ fotky ]

Ochrana člověka za mimořádných situací.

V pátek 19. června 2009 na naší škole proběhla tato akce, kde žáci I.stupně prošli se svými třídními učiteli, i s asistenty 10 stanovišť, kde měli za úkol splnit různé úkoly.Mezi ně např. patřilo: správně přiřadit telefonní čísla tísňových linek, ukázat obratnost při běhu přes zamořené území v improvizovaném ochranném oděvu, umět si zabalit a znát obsah evakuačního zavazadla, či umět poskytnout a přivolat první pomoc svému zraněnému kamarádovi....aj.

Žáci plnili úkoly zodpovědně, s nadšením a využívali veškeré znalosti z teoretické části. Celá akce se líbila a byla pečlivě připravena. Žáci byli ohodnoceni body, drobnými sladkostmi a na závěr byla oceněna nejlepší třída odměnou. Na všech stanovištích pomáhali malým spolužákům a předávali jim své zkušenosti žáci 9.ročníku.

Již dnes se všichni těšíme na další podobnou akci.

ms

Škola v přírodě
(19. 6. 2009) [ fotky ]

Škola w přírodě „Indiánské léto“ - estetická 0.A a 1.A 10. – 12. čerwna 2009


We středu 10. 6. ráno jsme se sešli před školou w plném počtu – 15 dětí a 4 dospělí a wyjeli jsme autobusem směr Staré Hamry – rezerwace Indiánů. Už cestou stařešina kmene Statný Bizon začal malé Indiány seznamowat s historií, žiwotem a wýchowou dětí w indiánských kmenech. Ještě w autobuse dostali prwní úkol – wymyslet si indiánské jméno a přemýšlet o názwu našeho kmene. Po příjezdu do hotelu – tábora - jsme se ubytowali. Welkou wýhodou bylo rozmístění našich pokojů – tee pee na jednom patře, na kterém byla také wýuková místnost – naše kmenová základna.

Wzhledem ke špatnému počasí jsme wyužili kmenovou základnu k seznámení Malých Rudochů s programem školy w přírodě, snědli jsme swačinky od maminek a zahráli několik indiánských her. Po polední krmi a krátkém odpoledním klidu jsme se wěnovali wyrábění indiánského oděvu. Spokojeni se swými oděwy jsme si pochutnali na odpolední swačince a wydali se na swou prwní indiánskou wýpravu po indiánské stezce. Čekání na wečeři jsme si krátili wybarwowáním indiánských omalowánek a diwokým indiánským tancem, kterého se účastnil i náčelník kmene Diwoký Orel.

S plnými bříšky jsme se opět sešli na kmenowé základně, aby nás kmenový šaman Kouřící dýmka zaswětil do klidných společenských her. Před západem slunce dostali Indiáni kmene Estétů od indiánské babičky Welké Myši překwapení – malého plyšowého mazlíčka na spaní, aby se jim w postýlkách nestýskalo. Usínání probíhalo podle předpokladů – za wečerního svitu luny a nepřestáwajícího wytí wlků malé Rudé tváře střídawě usínaly a zase se nawzájem budily. Wyčerpaná Rada starších si rozdělila noční služby a s indiánským „HOWGH“ – domluwil jsem, se rozešla za swými Indiány do „tee pee“.

Před wýchodem slunce už byli všichni bratři a sestry vzhůru. Takže jsme ještě před snídaní kromě nezbytné ranní hygieny w horské bystřině a úklidu tee pee stihli dodělat indiánská trička.

Doba, kdy se slunce blíží swému nejwyššímu bodu - dopolední wýukowý program - patřil psaní indiánských jmen, zpíwání indiánských písní a zhotowowání indiánských čelenek a tomahawků. Od práce malé Indiány dostalo až krmení drawé zwěře – dopolední swačinka. Ani wůně opékajícího se kojota – dnešního oběda nás neodradila od hledání whodné wětwe na wýrobu indiánské dýmky míru. Cestou se malí rudoši trénovali w dalších indiánských dowednostech – kreslení do písku, rozpoznáwání kouřowých signálů, které se objewily za kopcem, luštění piktogramů napsaných na některých stromech w lese (turistické značky a značky od lesních dělníků nakreslené na poškozených stromech), hod šiškou do orlího hnízda či indiánský běh.

Pečený kojot nezklamal a malí Indiáni se mohli těšit na překwapení od paní kuchařky – nanuk. Zhotowení kmenového totemu přišlo na řadu po odpolední meditaci. Weliký Manitů na nás seslal špatné počasí a tak bylo třeba naše Rudé bratry a sestry zaměstnat. Jakmile wyswitlo sluníčko, což bylo až po odpolední swačince, wyužili jsme wenkovní hřiště ke sportowním hrám. Podwečerní zpěw písní za zwuků bubínků a kytary omladinu zklidnil.

Na wečerní pokrm se bratři a sestry oprawdu těšili. Nejen děti, ale i Indiáni mají rádi špagety... Po večerní modlitbě si malí Rudoši wyžádali další diwoký indiánský tanec. Před wýchodem luny přišly na řadu omalowánky, skládání puzzlí a hraní společenských her. Čtwrteční usínání bylo o poznání lepší. Snad pomohla indiánská ukolébawka, možná únawa... Po usnutí i posledního Indiánka, připrawila Rada starších drobné pozornosti – diplomy a jmenowací listiny, které dostali příslušníci kmene Estétů při nástupu do autobusu na zpáteční cestu.

Po pátečním wyklizení tee pee jsme se všichni z našeho kmene Estétů přewlékli do indiánských kostýmů a pomalowali se wálečnými barwami. U ohniště jsme symbolicky wykouřili dýmku míru a zakopáním wálečné sekery se rozloučili s osadou a autobusem jsme se wydali zpět do ciwilizace k nedočkawým maminkám.

Přiwítání bylo obrowské. Za wydatného zpěwu indiánské písně a indiánského pozdrawu ATA ATA HU jsme se rozloučili a wydali se do swých domowů.

Stařešina kmene Estétů Statný Bizon

ivon

Šestka u hasičů
(23. 6. 2009) [ fotky ]

V úterý 23.června 2009 se byly také třídy 6.A a 6.B podívat "JAK TO CHODÍ U HASIČŮ".

Naši průvodci byli velmi vstřícní. Ukázali nám, co všechno skrývá hasičský vůz, potěžkali jsme si sekyru; kleště, kterými se dostávají zranění z aut; bombu s 1800l kyslíku, se kterou musí hasič celou dobu hašení absolvovat a spoustu jiných věcí. Prohlédli jsme si i ostatní místnosti, ve kterých hasiči tráví celých 24 hodin své směny - tělocvičnu, posilovnu, studovnu, televizní místnost, ložnici i saunu ( tam se ale během směny nesmí .... jak by asi takový saunující se hasič stihl výjezd, který se ze zákona musí zvládnout do 2 minut!). Vyzkošeli jsme i hašení a viděli opravdový výjezd - tehdy jen k spadlému stromu. O dva dny později už by na nás hasiči tolik času neměli. Jejich jednotka se specializuje na záchranu při povodních a ty teď páchají spoustu škod.

rom
© 2008 Základní škola, Gebauerova 8, Ostrava - Přívoz, tel.: 596 134 328, mobil: 731 152 658