Archiv - estetika > Akce nul. roč. 2009/10


Návštěva u dinosaurů
(16. 9. 2009) [ fotky ]

Snad každý z nás se někdy v životě chtěl stát jedním ze čtyř kluků z filmu Karla Tomana Cesta do pravěku a vydat se proti proudu do světa dinosaurů...

A tak náš první společný výlet všech tří estetických tříd směřoval do míst, kde chytré a podnikavé hlavičky vytvořily úžasný kus historie – Dinopark Ostrava.

Štěbetání v autobuse, neustálé dotazy a nekončící těšení se bylo důkazem toho, že jsou dinosauři oblíbení i u těch nejmenších.

Prohlídka začala u velkého Brochiosaura, který nás přivítal hned za bránou. Ve své skutečné velikosti se tyčil nad našimi hlavami a některé děti vstupovaly na území těchto velikánů se strachem. Naštěstí jsou paní učitelky vždy nablízku a pevný stisk ruky pomohl tyto obavy překonat.

Po první etapě prohlídky parku jsme se usadili v DinoGrilu, kde jsme se posilnili svačinkami a v dětském paleontologickém pískovišti si děti vykopaly svou první kostru pravěkého ještěra.

No, prostě tolik úžasných zvířat a zážitků... To však byla jen část naší výpravy a tak jsme putovali dál...

Statečně jsme sešli stezku hbitých Deinonychů, prozkoumali nejedno dinosauří vejce, zdolali hřbet Edmontonia, odvážně stáli před obávaným Tyrannosaurem Rexem a jako bonbónek nakonec byl příběh malého Apatosaura v místním 3D kině.

Nákupem suvenýrů jsme uzavřeli celou prohlídku a plní dojmů se vydali k autobusu.

A když nakonec vyjde i počasí, nemůžete si přát víc...


ivon

Podzimní tvoření s rodiči
(16. říjen 2009) [ fotky ]

Podzim patří mezi nejbarevnější období. Příroda maluje nejkrásnějšími barvami a nabízí nepřeberné množství materiálu k tvoření. A tak jsme i my chtěli využít tuto výzvu.
Pozvali jsme rodiče a společně s dětmi se pustili do tvoření. To bylo nápadů a chutí do práce! Nevěříte? Tak se dobře dívejte, fakt to stálo za to...
ivon

Setkání s Míšou
(1. prosince 2009) [ fotky ]

Snad každé dítko zná ostravskou písničkářku Míšu Růžičkovou... Její tvorba je zaměřena na taneční písničky, při kterých není nouze o zábavu, hraní , tanec a samozřejmě zpěv.

My, děti z estetických tříd, známe Míšu moc dobře. Její písničky nás provází vyučováním po celý školní rok, dokonce jsme si letos na naši vánoční besídku vybrali jednu z jejich vánočních písní.

A tak jsme si pozvali Míšu k nám do školy. To bylo radostí a těšení se... Patřičně jsme se na její představení o zvířátkách připravili – třídní trička a kšiltovky, nulťáci dokonce čepičky zvířátek.

Zpívali jsme, tančili, soutěžili, prostě skvěle jsme se bavili. I paní učitelky si užily své...

Skvělý taneční výkon podala paní učitelka Míla, která protančila celé představení.

Všechno příjemné rychle utíká a my se museli s Míšou rozloučit. Splnila nám však jedno přání – tu vánoční písničku si prostě s námi zazpívala...

ivon

Bruslení na ledě
(11. prosince 2009) [ fotky ]

Na tento den jsme se moc těšili, přesto, že většina dětí stála na bruslích poprvé...

Dvě hodiny pátečního dopoledne patřilo zastřešené kluziště zimního stadiónu v Ostravě-Porubě jenom nám. Brusle jsme si půjčili v půjčovně, za vydatné pomoci paní učitelek je děti nazuly na nohy a vyrazily na ledovou plochu. No, z počátku byly více na zemi než na nohou, ale jejich snaha a odvaha - znovu vstát a zase spadnout - přinesly své ovoce. Vůbec jim nevadily mokré kalhoty, bolavá kolínka a zadečky. Všude kolem zněl smích a radostný křik. Jiskřičky v očích a červené dětské tvářičky svědčily o tom, že se nám zase něco opravdu moc povedlo....

ivon

Vystoupení v Praze
(18. prosince 2009) [ fotky ]

Dne 15. prosince vyvrcholily naše přípravy. Byly jsme pozváni, abychom své vystoupení předvedli na vánočním večírku zaměstnanců společnosti Envi A v Praze. Děti měly obrovskou trému, ale zároveň se velmi těšily na výlet do Prahy.

Ráno jsme se usadili do autobusu a vyrazili kupředu k novému poznání, k novým zážitkům. Cesta tam a hlavně zpět byla náročná, ale i přesto by děti tento den, tyto okamžiky nevyměnily za den ve škole či doma.

V Praze nás čekala milá překvapení, byli jsme pozváni na oběd (který byl výborný!), zhlédli jsme vystoupení svých vrstevníků (např.ze ZŠ Karasova, ze ZŠ Most, ze ZŠ Trmice aj.) a velké tajemství se nám odhalilo po našem vystoupení na pódiu, kdy jsme všichni dostali spousta dárků a ty jsme si mohli odvézt domů. Potěšilo nás, že nebylo zapomenuto ani na naše spolužáky, kteří s námi nemohli jet a i těm jsme vezli krásné dárečky.

Svou vděčnost za pozvání a péči jsme vyjádřili svým umem, drobnými dárečky, které jsme sami vyrobili.

A co jsme poznali a naučili se? Víme, že krásným dárkem nemusí být jen zabalený balíček, ale i upřímný úsměv, poděkování a hřejivý potlesk.

sku

Vánoční vystoupení
(prosinec 2009) [ fotky ]

Tradicí se stalo pozvání na veřejné vystoupení s našim vánočním kulturním pásmem na vánoční trhy do centra Ostravy. I letos jsme si přichystali pásmo vánočních písní, básniček a koled. S vlastním hudebním doprovodem, v andělských a čertích kostýmech jsme mnohé překvapili zpěvem nejen romských vánočních písní a koled. Nechyběl vlastnoručně vyrobený betlém, jesličky s Ježíškem, Josef a Marie. Nezbední čertíci měli svoje sólo a andílci pokorně stáli a usmívali se kolemjdoucí.

S našim vystoupením jsme byli až v daleké Praze – společnost Envi A, sponzor estetické výchovy, nás pozval na svůj vánoční večírek, abychom hostům předvedli, co všechno nám právě estetická výchova umožňuje...

ivon

Vánoční den
(22. prosinec 2009) [ fotky ]

V tento den panuje na patře estetických tříd zvláštní napětí. Druháci chystají svoji třídu k oslavám, všude voní cukroví a znějí koledy. Stejně jako loni chceme společně oslavit poslední školní den roku 2009. Povídáme si o všem, co jsme všechno prožili, kde jsme byli a co jsme viděli. Nechybí ani zpěv při kytaře, soutěže a přípitek dětským šampaňským. Jen ta dětská nedočkavost! Kdy už přijde Ježíšek...

ivon

Vánoční Superstar
(22. prosinec 2009) [ fotky ]

Kdo by neznal Moniku Bagárovou, Dominiku Starou nebo Martina Chodúra... děti si nepřetržitě hrají na slavné zpěváky, zpívají na „mikrofon“, tančí a nazývají se slavnými jmény. A tak jsme si v estetických třídách jednu takovou pěveckou soutěž připravili. Dětská porota zasedla na svá místa, paní učitelky nachystaly aparaturu, mikrofon a mohlo se začít. Soutěžící zpívali s chutí a radostí a porota neměla jednoduchý úkol. Nakonec se po poradě rozhodla dát diplomy a ceny všem, protože naším cílem nebylo najít mezi námi superstar, ale bavit se a splnit dětem přání – zazpívat si na opravdový mikrofon před opravdovým obecenstvem

ivon

Bobování v parku
(7. leden 2010) [ fotky ]

To bylo škemrání a prosbiček! Přece tu sněhovou nadílku nenecháme bez povšimnutí... A tak jsme se domluvili, že vyrazíme do parku a pořádně si užijeme pravého zimního počasí. Zasněžené kopce na nás už čekaly a všichni jsme je chtěli zdolávat na lopatách, bobech, sáčcích nebo prostě jen tak po vlastních zadničkách. Opravdu jsme si to užili. To jen maminky měly starost – skoro zapomněly, jaké to je a kolik radostí taková zábava přináší...

ivon

Karneval s Míšou
(28. leden 2010) [ fotky ]

Soubor ./texty/estetika_09-10/text_karneval_v_parku.html s textem článku nenalezen.
ivon

Tématický den Olympiáda
(16. února 2010) [ fotky ]

17 dní napětí, výher, proher, slz a radosti, soubojů v různých disciplínách nás nenechalo jen tak v klidu. Nejen, že jsme u obrazovek podporovali naše sportovce a drželi pěstičky, ale právě ty letošní Olympijské hry konané ve Vancouveru nás inspirovaly k tomu, abychom i my zapojili sportovního ducha a uskutečnili aspoň jeden den plný her, soutěží, ale i tvoření, kde si každý přišel na své a zvolil si dle svého gusta disciplínu, ve které prokázal své schopnosti. A zde všichni obsadili první stupínek.

A také se všichni, díky tomuto dni mohli seznámit s průběhem či s historii Olympijských her.

sku

Pasování prvňáčků na čtenáře
(11. března 2010) [ fotky ]

Už jsme opravdu čtenáři! Vždyť jsme se o tom mohli přesvědčit několikrát. Dokážeme přečíst nápisy na obchodech, názvy knih a také víme, ze kterých písmenek se skládají naše jména, a nejen to...

Tento den patřil nám!

Navštívili jsme čarodějku Knihomilku v knihovně v Přívoze a ta některé z nás pasovala na čtenáře. Záleželo jen na tom, jak jsme splnili úkoly a zda i nadále budeme mezi své kamarády počítat i knihu. Vždyť nejen pes, ale i kniha je nejlepší přítel člověka.

sku

Setkání s malířem Adolfem Dudkem
(14. března 2010) [ fotky ]

Na setkání s panen Dudkem jsme se moc těšili. Knížky s jeho ilustracemi děti znají z výuky a tak nebylo divu, že byly zvědavé, jak takový malíř vypadá. Před pár lety jsme měli možnost navštívit jeho interaktivní show a moc se nám jeho pořad líbil. A nezklamal ani tentokrát. Představil nám knížky se svými ilustracemi, seznámil děti s nejrůznějšími výtvarnými potřebami a malířskými technikami. Bavil nás po celou dobu, s dětmi kreslil, tvořil a soutěžil. A nebyl by to pan Dudek, aby se s dětmi nerozloučil svým podpisem – obrázkem ptáka dudka.

ivon

Návštěva divadla loutek
(23. března 2010) [ fotky ]

Krásný sluneční den, který nás naplnil nejen energii, ale také bohatým kulturním zážitkem.

4 pohádky s vlky za vrátky nás pobavili, ale také nám toto představení předalo mnoho poučení, protože právě od zvířátek, která patřila mezi hlavní hrdiny těchto pohádek, bychom se my, lidé mohli mnohé přiučit.

A herci v těchto pohádkách Jana a Ivo (i další), které známe z obrazovky z pořadu pro tvořivé „Šikulové“, nás přesvědčili o tom, že „dobro vždy zvítězí nad zlem“, „tak dlouho se chodí se džbánem, až........aj.“

sku

Praxe studentů Ostravské univerzity
(března a duben 2010) [ fotky ]

Tyto měsíce na naší škole probíhá praxe studentů OU v Ostravě 3. roč. studia učitelství Vv.

Tito studenti si mohli vyzkoušet činnost s dětmi z 1.A, také nahlédli k nulťáčkům. Předávali dětem své zkušenosti z výtvarného oboru, seznámili je s technikou malování temperou a také ukázali kouzla barev v jarní přírodě.

Pokaždé nás překvapili novým tématem a jinou technikou, způsobem, jak vyjádřit své pocity, náladu, získané zkušenosti barvami.

sku

Den Země
(22. dubna 2010) [ fotky ]

Oslavy Dne Země probíhaly i v našich estetických třídách. S dětmi jsme si povídali o ochraně životního prostředí, třídili jsme odpad, zazpívali písničku o planetě Zemi. Taky jsme tvořili z ubrousků a papírových kapesníčků a společně si zhotovili obrázky z vršků od PET lahví. Děti byly nadšené, z čeho všeho se dá tvořit a jak může i nevšední využití odpadového materiálu být zábavné.

ivon

Nulťáčci o včeličkách
(27. května 2010) [ fotky ]

Co to tady v květech bzučí, kolem uší nám to hučí? Podíváme se tam hned, včelky budou dělat med.

Dnešní dopoledne jsme strávili ve společnosti včeliček. V ranním kruhu jsme si povídali o životě včeliček, jejich práci a užitku. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí, prohlédli si tématicky zaměřené obrázky a přečetli pohádku o štěňátku, které dostalo chuť na med. Taky jsme se stali včeličkami v pohybové hře. Na svačinku jsme si nachystali chléb s máslem, medem a skořicí – prostě dobrota! I další činnosti byly spojeny se životem včel – pracovní listy, grafomotorická cvičení, básnička. Za zpěvu písničky „Včelka Mája“ jsme si zhotovili včelky z vlnité lepenky. Kolektivní hra „Včeličko, ozvi se!“ byla krásnou tečkou za příjemně stráveným dnem...

ivon

Jak nulťáčci pekli bábovku...
(20. května 2010) [ fotky ]

Žila – byla jedna maminka. Maminka měla dcerušku, která se jmenovala Červená Karkulka...

Tolik známá pohádka a přesto jsme se na ni moc těšili. Věděli jsme totiž, že si po pohádce upečeme stejnou bábovku, jakou nesla Karkulka své nemocné babičce. Paní učitelka přinesla vše potřebné a dali jsme se do díla – vajíčka a cukr smícháme, přidáme mouku, olej, mléko... ze svých sladkých zásob z domova přidaly děti kousky čokolády. Pořádně jsme to promíchali, vymazali remosku a s přáním „ať se to povede“ dali upéct.

To bylo vůně! Celá třída se krásně provoněla. A zda se nám to naše pečení povedlo? Koukněte se na fotky – lepší důkaz bychom asi nenašli.

ivon
© 2008 Základní škola, Gebauerova 8, Ostrava - Přívoz, tel.: 596 134 328, mobil: 731 152 658